ENGLISH
 

Selahattin YILMAZ

H.E. George WEAH

Liberya

Ülke hakkında ne düşündükleri sorulduğunda, Liberya'da yaşamış, ziyaret etmiş veya çalışmış olan herkes daima bu açıklamalardan birini veya bunların birleşimini kullanır: Afrika’nın en eski cumhuriyeti; eğlenceli, sevecen ve misafirperver; tabii güzelliğe ve manzaraya sahip; doğal kaynak bakımından zengin; kararlı ve esnek insanlar; Afrika’nın gelişen yılları boyunca bir güç sütunu.

Bu bizim Liberya'mız ve sizi bir yatırımcı olarak keşfetmeye davet ettiğimiz Liberya. Yüzleri, insanları ve gündelik yaşamı betimleyen güzel süslü heykellerle ifade edilen Liberya sanatı ve kültürü,  günümüz Liberya'sını yücelten antik dönemden esinlenmiştir. Sanatçıların eserlerinin çekirdiğinde bulunan kırsal yaşam ülkenin yerli tarihinin yüzlerce yıllık bir vitrinidir.

 1821'de, serbest bırakılan köleler ve özgür siyah Amerikalılar, kader adasına gelerek onu kendilerine ev ilan ettiler. 15 ülkede 16 dil konuşulmaktadır. Afrika’nın en eski cumhuriyeti bağımsız bir millet olarak 1847’de sahneye giriş yaptı ve o zamandan bu yana ülke kıtada birçok “ilk” in tadını çıkardı.

Bu Afrika kökenli Amerikan mirası, yerli ve gururlu tarihimize karmaşık bir biçimde dokunmuştur. Müzik, dans ve kahkaha zengin mirasımızın bir parçasıdır. Liberya birçok Afrika ülkesi sömürgecilikten bağımsızlığa geçerken 50'li ve 70'li yıllar arasında bir güç kaynağıydı. Bu biçimlendirici yıllarda birçok Afrikalı lider Liberya liderlerinden kendi ülkelerinin kuruluşları hakkında tavsiyelerini almak istedikleri için ülke bir umut ışığı haline geldi. Temmuz 1959 Sanniquellie 'da Liberya, Gine ve Gana arasında bir toplantı yapıldı ve Liberya, Bağımsız Afrika devletleri topluluğuna isim veren Afrika Birliği’nin temelini attı.  

60’lı ve 70’li yıllarda Japonya’dan sonra Liberya’da, Başkan Tubman’ın “Açık Kapı Politikası” ile geliştirilen ikinci bir ekonomik büyüme yaşandı. Birçok kez tecrübe edilmiş silahlar bugün hala Liberya’nın kıyılarına girenlere dönüktür.

 
LİBERİA CUMHURİYETİ FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Sayaç: 138678