ENGLISH
Coğrafi Yapı

Liberya, Batı Afrika'da bulunmakta olup, güneybatısı Kuzey Atlantik Okyanusu’yla sınırlanmıştır. Ülke 4 ° - 9 ° Kuzey enlemleri ve 7 ° - 12 ° Batı boylamları arasındadır.

Coğrafi yapı çoğunlukla hindistansakızağacı ve bataklık içeren,  kuzeydoğuda platolara ve alçak dağlara doğru yükselen düz sahil kıyıları ile karakterizedir. Tropikal yağmur ormanları tepeleri kaplarken, kuzey kesimlerde fil otu ve yarı döken ormanlar baskın bitki örtüsünü oluşturur. Ekvator iklimi Temmuz-Ağustos aylarında kısa bir ara fasılla, Mayıs-Ekim ayları arasında ise şiddetli yağışlarla sıcak geçmektedir. Kış ayları olan Kasım-Mart boyunca kuru, toz yüklü harmattan rüzgarları iç kesimlerde eserek yaşayanlar için birçok soruna neden olmaktadır.

Yeni yağan yağmurlar Gine'nin iç kesiminde bulunan Guinée Forestière sıradağlarının ormanlık platosundan aşağıya doğru hareket ederken, Liberya'nın su havzası güneybatı yönünde bir düzende denize doğru yönelme eğilimindedir.

Liberya'nın ana kuzeybatı sınırı Mano Nehri tarafından geçilirken, güneydoğu sınırları Cavalla Nehri tarafından sınırlandırılmıştır.  Ülkenin en büyük üç nehri Monrovia yakınlarından, St. Buchanan'daki St. John nehri ve Cestos Nehri hepsi birlikte Atlantik'e akmaktadır. Ülkenin en uzun nehir olan Cavalla 515 kilometredir (320 mil).

Liberya'daki en yüksek nokta Batı Afrika Dağları ve Gine Yaylalarının kuzeybatısında, deniz seviyesinden 1.440 metre (4.724 fit) yüksekteki Wuteve Dağı'dır. Bununla birlikte, Yekepa yakınlarındaki Nimba Dağı deniz seviyesinden 1.752 metre (5.748 fit) daha yüksektir ancak Nimba Dağı Gine ve Fildişi Sahili ile sınır paylaştığından onların da en yüksek dağıdır. 
LİBERİA CUMHURİYETİ FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Sayaç: 138660